לחמניות זוקיני ללא גלוטן

היי כולם, מה שלומכם?

היום אנחנו הולכים לדבר קצת על חלבון (:

אחת השאלות שאני נשאלת הכי הרבה בתור טבעונית היא האם לא חסר לי חלבון בתזונה?

והתשובה היא - שלגמרי לא חסר! (:

יש כל כך הרבה מקורות לחלבון מהצומח - טופו, סייטן, קטניות, קמחי קטניות, אגוזים ושקדים, תחליפי חלב למיניהם, זרעי צ'יה ועוד המון.

בכלל חשוב לדעת שכל בנאדם זקוק לכמות חלבון שונה בהתאם לפעילות הגופנית שהוא עושה, בהתאם לתזונה הכללית שלו, בהתאם למצב הרפואי ועוד המון.

הגיוון הוא מה שחשוב כאן - לאכול חלבון מכמה שיותר מקורות שונים וככה ליצור חלבון מלא.

צילום: נוי אבנרי

אז מה זה אומר חלבון מלא?

נתחיל מזה שקיימות חומצות אמינו חיוניות וחומצות אמינו לא חיוניות, הלא חיוניות הן אלה שהגוף מייצר לבד ולא צריך לקבל אותן "מבחוץ" לעומת החיוניות שאותן אנחנו צריכים לקבל מהמזון שלנו - כשאנחנו אוכלים מזון שהוא "חלבון מלא" אנחנו בעצם מקבלים את כל חומצות האמינו הדרושות לנו וככה הגוף הכי מסופק.

לרוב השילוב המנצח יהיה דגן וקטנייה - שהוא יוצר לנו חלבון מלא, אבל יש מזונות כמו קינואה למשל שהיא חלבון מלא בפני עצמה.

לכן אני כל הזמן מדברת על הגיוון ושרצוי לאכול כמה שיותר צבעוני ומקבוצות אוכל שונות.

ואם אנחנו מדברים על חלבון מהצומח בטוח שמתם לב שאני מאוד משתדלת לשים כאן דגש על מתכונים כאלה, כי אני באמת מאמינה שאפשר להשיג מספיק חלבון בתזונה היומיומית שלנו מבלי לתסף באבקת חלבון ותוספים אחרים למיניהם.

אמנם יש לי אבקת חלבון טבעונית בבית אבל אני אוהבת לשלב אותה בעיקר בשייקים שאני ממהרת לאנשהו ואני לא מספיקה להכין לעצמי ארוחה טובה אחרי אימון.

ולענייננו (: לפני כמה זמן שנפגשתי עם אופיר המהממת שהיא נטורופתית וגם מאמנת כושר רצינו ליצור מתכונים מלאים בחלבון, אבל שיהיו קלים, נגישים וטעימים.

ואז חשבתי על הלחם עדשים כוסמת שקיים בבלוג ואמרתי למה לא להפוך אותו לצורת מאפינס? ואם אפשר להוסיף להן זוקיני אז בכלל מדהים!

לחמניות מאפינס טבעוניות ללא גלוטן
צילום: נוי אבנרי
לחמניות מאפינס טבעוניות ללא גלוטן
צילום: נוי אבנרי

וכך נוצרו להן הלחמניות מאפינס המופלאות האלה, שהן סוגרות פינה לארוחת בוקר או ערב, לצד כמה מטבלים ואיזה סלט שווה אתם מסודרים.

הן מכילות קמחי מקור איכותיים, סיבים תזונתיים, ויטמינים ומינרלים וכמות יפה של חלבון.

כמויות עבור 12 לחמניות מאפינס

זמן הכנה - 10 דקות ועוד זמן אפייה